A Drótszőrű Magyar Vizsla
Képgaléria
A drótszőrű magyar vizslát az 1940-es években kezdték el kitenyészteni a rövidszőrű magyar vizsla és a drótszőrű német vizsla keresztezéséből, hogy a rövid szőrű magyar vizsla kiváló képességeit felhasználva és megőrizve, a téli nagy hideget még jobban elviselő fajtát hozzanak létre. A cél mindenképpen az volt, hogy a létrehozandó új fajta legyen magyar vizsla, hordozza az ősi változat jellegzetességeit, lehetőleg csak a szőrtípus változzon.
Így a drótszőrű magyar vizsláról elmondható, hogy a szőrzeten kívül ugyanazokat a fajtajellegeket hordozza, mind rövid szőrű rokona. Egy rendkívül könnyen tanítható, kedves, barátságos kutya, aki mint mindenes vadászkutyaként, mint pedig családtagként kiválóan megállja a helyét. Bár elég alacsony populációval rendelkezik, (Magyarországon évente kb. 180-200 törzskönyvezett egyed születik), de a drótosok nagy része vadászok kezén van, így nem vesztették el funkciójukat, jó genetikai adottságukat, és nem vált a fajta divatkutyává, ami bizony a tenyészszínvonal lealacsonyodásához vezetne.
Mint mindenes vadászkutya, mezőn, vízen és erdőben egyaránt a vadász segítségére van. Feladatai közé tartozik az apróvad vadászatokon a földön rejtőzködő vad megkeresése, állással jelzése (vadmegállás), majd a meglőtt, olykor sebzett vad terítékre kerítése. Vízivad vadászatánál a vadász segítőjeként a nádban rejtőzködő vadat felkutatja, kinyomja és a vízre vagy partra esett lőtt vadat megkeresi, és elhozza. Nagyvad vadászatánál, a sebzett vadat, annak csapáját követve felkutatja.
Legfontosabb jellemvonásai közé tartozik, hogy nagyon igényli az emberrel való kontaktust, a simogatást. Ha teheti, mindig az ember közvetlen közelében van. Általában nagyon könnyen barátkozik más kutyákkal, emberekkel. Szereti magát hasznossá tenni, szívesen teljesíti a gazda kívánságait, szívesen hajt végre feladatokat. Élénk temperamentumú fajta, ám kiváló kanapé-melegítőnek is megállja a helyét. A durva bánásmódot azonban rosszul viseli. A jó drótszőrű magyar vizsla szenvedélyesen apportírozik, és nagyon szereti a vizet.
Szőrénk köszönhetően kertben és lakásban egyaránt tartható, ám a kertben tartott kutyáknak mindenképp meleg kutyaólat kell biztosítani. A jó drótos szőr nem igényel sok ápolást, az évi kétszeri vedlésre rá lehet segíteni trimmeléssel, amúgy szinte alig hullajtja a szőrét.
Az ideális drótos szőr testhez simuló, erősszálú, tapintásra kemény, sűrű és fénytelen. A fedőszőr 2-3 cm hosszú; sűrű, víztaszító aljszőrrel. Ám a drótszőrű fajtáknál az ideális szőr kitenyésztése nagyon nehéz. Sokszor ütnek vissza teljesen rövid szőrű, vagy túlságosan puha, gyapjas, hosszú szőrű egyedek. Így van ez a drótszőrű magyar vizslánál is. Gyakran előfordul, hogy egy almon belül találkozik az ember teljesen rövid szőrű, ideális szőrű, és gyapjasabb, hosszabb szőrű egyeddel is. Ám kölyök korban elég nehéz megállapítani a szőrminőséget, mert általában 2 éves kora körül érik el a végleges drótos szőrt a kutyák. Az azonban elmondható, hogy a legígéretesebb szőrűek azok a kölykök, akiknél 8-10 hetes korban a lábvégeken és a pofán látszódik már a drótosodás jele (hosszabb szőrszálak), de a testük többi részén rövid még a szőr.
Még többet olvashat a fajtával kapcsolatban a Drótszőrű Magyar Vizsla kiadványban, mely magyarul, angolul és németül íródott, és megrendelhető az alábbi címen és telefonszámon:
Miczek Zsófia, tel.: 0036/30-313-29-13; e-mail: zsmiczek@ibs-b.hu
Az oldalt készítette: Miczek Zsófia tenyésztő
|